Jednym najtrudniejszych odpadów do utylizacji, zwłaszcza z punktu widzenia konsumenta, są elektrośmieci. Zdajemy sobie sprawę, że takie przedmioty mogą być niebezpieczne dla ludzi, jak i środowiska, dlatego nie wiemy co zrobić, kiedy nasz ukochany e-book, najlepsze lata ma już za sobą i obraz wyświetla się z dnia na dzień coraz gorzej. Zwykle wtedy, gdy już czytanie przychodzi nam z trudnością, zamawiamy nowszy model, a wysłużony wkładamy w najciemniejsze miejsce w nieużywanej szufladzie. Wiemy, że nie możemy wyrzucić go do standardowego worka ze śmieciami, no bo który miałby być tym właściwym. Pojawia się więc pytanie – co zrobić z elektrośmieciami? W poniższym artykule postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z utylizacją elektroniki.
Co to są elektrośmieci?
Elektrośmieci lub elektroodpady, to wszelkie przedmioty działające na prąd lub baterie. Są to urządzenia, które mimo tego, że opakowane najczęściej plastik bądź inne tworzywa, nie mogą być utylizowane w klasyczny sposób. W Polsce prowadzono kilka kampanii społecznych nawołujących do odpowiedzialnego gospodarowania odpadami. O ile gromadzimy baterie i oddajemy je do skupu, stara lodówka często „upiększa” teren przed blokiem, obok kontenerów, lub co gorsza, jest porzucana gdzieś w lesie. Ten specyficzny rodzaj produktów jest stworzony w wielu różnych materiałów, których rozdzielić nie da się w domowych warunkach, dlatego powinien być poddawany specjalnej procedurze.
10 grup elektrośmieci
Elektroodpady to bardzo szeroka grupa śmieci. Zalicza się do nich zarówno niewielkie baterie i żarówki, jak i telewizory, tablety oraz lodówki. Jest aż 10 grup elektrośmieci, które dzięki klasyfikacji mogą od razu trafić do odpowiednich miejsc. Nie wszystkie miejsca skupu elektrośmieci będą bowiem kompetentne do magazynowania i utylizowania każdego elektroodpadu.
Już sam sprzęt AGD należy rozdzielić na wielkogabarytowy oraz małogabarytowy. Do pierwszej kategorii zaliczymy wszelkie wielkie urządzenia kuchenne takie jak lodówki oraz zamrażarki czy kaloryfery, ale nie tylko. Do drugiej grupy należą odkurzacze, żelazka oraz miksery itp. Do innych miejsc oddamy sprzęt RTV, czyli min. Radioodbiorniki i telewizory, a do innej sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny, czyli np. tablet i wszystkie jemu podobne.
Elektrośmieciami będą również następujące grupy śmieci: sprzęt oświetleniowy, narzędzia elektryczne i elektroniczne, zabawki, sprzęt relaksacyjny i sportowy, przyrządy medyczne, przyrządy do kontroli oraz automaty np. do wydawania napojów, słodyczy i gotówki.
Miejsca skupu elektrośmieci
Magazynujemy stare sprzęty, ponieważ nie wiemy co z nimi zrobić, skoro nie można po prostu wyrzucić ich do śmietnika, natomiast potencjalnych miejsc skupu jest stosunkowo dużo. Każdy sklep oraz firma rozprowadzająca sprzęty elektroniczne określonej kategorii ma obowiązek zabrać zużyte podobne produkty, do tych które sprzedaje.
Istnieją również specjalne miejsca zajmujące się skupem. Mogą to być różnorodne organizacje pozarządowe, które starają się zdobyć dodatkowe fundusze na działalność, sprzedając zużyte elektrośmieci. Punty zbiórki mogą pojawić się również w wielu instytucjach, szkołach urzędach czy kościołach. Z tych miejsc raz na jakiś czas zabierają je firmy zajmujące się ich przetwarzaniem, których może nie być w Twojej najbliższej okolicy. Ostatnie miejsca to punkty serwisowe. Gdy sprzęt będzie w stosunkowo dobrym stanie, możesz zanieść go do tzw. serwisu, gdzie specjalista go wyceni, naprawi i wystawi na aukcję. Zyskują wszystkie strony, w tym środowisko, ponieważ sprzęt jest powtórnie wykorzystany.