e-papier – jak to działa?
Gdyby nie e-papier nie byłoby mowy o tak dużej, a wciąż rosnącej popularności czytników ebooków. Pierwszy raz e-papier udało się uzyskać już w latach 70. XX wieku, potem w latach 90. swoją technologię zaprezentował Joseph Jacobson, który w 1999 roku założył firmę e-Ink. W 2004 roku zaprezentowano pierwszy czytnik, którego ekran wykonany był w technologii firmy e-Ink – był to Librie. Teraz, technologia e-Ink jest najczęściej stosowaną, choć nie jedyną.
Jak e-papier działa w czytnikach ebooków?
E-papier składa się z czarnych i białych kapsułek wypełnionych pigmentem, naładowanych dodatnie i ujemnie. W zależności od tego, jaki ładunek elektryczny zostanie zastosowany – dodatni czy ujemny, kapsułki z pigmentem się przemieszczają tak, aby na ekranie czytnika można było zobaczyć obraz – najczęściej tekst.
Ekran e-Ink to stosunkowo nowa technologia, w dodatku różniąca się od LCD. Wyświetlacze LCD występują w telefonach komórkowych, tabletach, laptopach itd.
Różnice między ekranem e-Ink a LCD
- ekran e-Ink nie świeci – nie da się więc czytać ebooków w ciemności, bez dodatkowego oświetlenia, LCD świeci i to dość mocno, oświetlenie dodatkowe nie jest więc konieczne
- dzięki temu, że ekran e-papierowy nie emituje światła, oczy męczą się mniej, niż w przypadku czytania np. na ekranie komputera,
- jeszcze jedna, bardzo ważna zaleta ekranu e-ink – baterie czytników z e-papierem wytrzymują długo – 2-3 tygodnie na jednym ładowaniu (pobierają energię tylko przy przerwaniu stron), urządzenia z ekranem LCD, np. tablety – do 10 godzin.